Novou dimenzi česko-polské přeshraniční spolupráce nabízí vznik Evropského seskupení pro územní spolupráci NOVUM. Jeho základní dokumenty byly dnes všemi partnery slavnostně podepsány na symbolickém česko-polském hraničním bodu, na Sněžce. Za Pardubický kraj dokument podepsal 1. náměstek hejtmana Roman Línek.
„Vznik tohoto seskupení je reakcí na novou evropskou legislativu, která podporuje spolupráci větších celků napříč hranicemi,“ říká Roman Línek. Slavnostní podpis na základní dokumenty (Stanovy a Úmluva) připojilo devět partnerů – budoucích členů ESÚS NOVUM. Jsou to kraje Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Liberecký, Dolnoslezské vojvodství a české i polské části Euroregionu Glacensis a Euroregionu Nisa. Ty spojuje území od hranic s Německem až po Jeseníky.
Hlavní sídlo nového Evropského seskupení pro územní spolupráci NOVUM bude v polské Jelení Hoře, kde bylo také v říjnu 2011 podepsáno prvotní Prohlášení o záměru. Vrcholným orgánem ESÚS je Valné shromáždění, které se poprvé sejde zhruba v polovině října. Na svém zasedání pak bude volit užší vedení.
Významnou roli bude mít v nově vzniklém seskupení Královéhradecký kraj, který má nejdelší hranici se sousedním Polskem. Na základě toho bude ročně přispívat za českou stranu nejvyšší částkou – 19,9 tisíc eur. Pardubický kraj, který má hranice kratší, se zapojí roční částkou 8,3 tisíc eur.
„Od vstupu České republiky do Evropské unie se česko-polská hranice významně změnila k lepšímu. Vidíme to nejen na stavu mnoha silnic, ale i na četnosti hraničních přechodů či turistické infrastruktuře. Investice tady dosáhly stovek miliónů korun,“ připomíná náměstek Línek. Pro Pardubický kraj se prioritou například dopravní tah R43 z Wroclawi přes území kraje na Brno, ale také spolupráce v krizovém řízení, péči o životní prostředí a ve vzdělávání. „Je to klíčová příležitost a záleží na tom, jak budeme šikovní a kreativní. Pardubický kraj se na tom bude s radostí podílet,“ dodává Línek.