Pardubice – Ředitelky a ředitelé všech osmi zařízení, která v Pardubickém kraji pečují o ohrožené děti, se tento týden sešli s radními Romanem Línkem, Janou Pernicovou a Pavlem Šotolou na zahajovací poradě k pilotnímu projektu Transformace péče o ohrožené děti a mládež. Ten bude v následujících 14 měsících mapovat potřebu nových služeb v péči o ohrožené děti a rodiny. S obdobným projektem byl úspěšný vedle Pardubického kraje i Zlínský kraj se svými pobytovými službami.
Projekt, který je financován z fondu Evropského hospodářského prostoru a rozpočtu Pardubického kraje, má za cíl připravit pobytová zařízení pro děti na změny v poskytování služeb pro ohrožené děti a rodiny a vypracovat transformační plány jejich fungování pro další období.
„Důvodem, proč jsme se rozhodli naše zařízení přihlásit, jsou změny, které v oblasti péče o ohrožené děti v České republice už nyní probíhají. Chceme, aby dětská centra i dětské domovy byly na tyto změny připraveny. Zároveň musíme koordinovat všechny rezorty, kterých se to týká, tedy zdravotnictví, školství a sociální oblast," uvedl 1. náměstek hejtmana Roman Línek.
Do projektu jsou zapojena všechna zařízení, která se v Pardubickém kraji starají o ohrožené děti od narození do doby dospělosti. Jsou to dětská centra Veská a Svitavy, Dětský domov pro děti od 1 do 3 let v Holicích a klasické dětské domovy v Pardubicích, Holicích, Dolní Čermné, Moravské Třebové a Poličce.
Počet dětí v těchto zařízeních postupně klesá, a to především díky fungování sociálních služeb pro ohrožené rodiny s dětmi, které umožňují, aby děti zůstávaly v biologických rodinách. Větší podpora pěstounských rodin umožňuje umísťování dětí, které by jinak musely jít do dětských domovů, do náhradních rodin. V současné době funguje v Pardubickém kraji téměř 380 pěstounských rodin a 21 rodin přechodných pěstounů a další rodiny se na pěstounskou péči připravují. Současná zaplněnost 142 ze 170 lůžek v dětských domovech se bude hlavně díky pěstounské péči dále snižovat. V kojeneckých ústavech je nyní zaplněno 37 lůžek z 61, ale zbylou kapacitu využívají děti a rodiče potřebující okamžitou pomoc.
„Tento projekt je příležitostí pro samotné organizace a jejich zaměstnance spolupracovat s podporou zkušených odborníků na plánech, jakým způsobem se budou služby a jejich zaměření měnit a přizpůsobovat potřebám dětí," říká radní Pavel Šotola, který má dobré zkušenosti s transformací sociálních zařízení v kraji.
Některá zařízení péče o ohrožené děti již sama iniciativně přecházejí na posilování terénních a ambulantních služeb. Příkladem může být Dětské centrum Veská. „Nově se chceme zaměřovat na služby pro pěstounské rodiny a rozvíjet společné pobyty pro rodiče s dětmi se zdravotně-sociálním znevýhodněním," nastiňuje nové možnosti ředitelka Markéta Tauberová. Už nyní se v Dětském centru Veská zaučují v péči o dítě například nezletilé matky, nebo otec s batolaty, kterým náhle zemřela maminka.
Vzhledem k počtu dětských domovů a dětských center musí kraj jejich zaměření koordinovat, aby byly pokryté všechny potřebné služby ve spádových územích. Na to budou pamatovat právě transformační plány.
„Projekt nám poslouží k vytvoření osmi transformačních plánů, díky kterým pak bude možné využít evropské zdroje na případné investice a provozní prostředky do oblasti systému péče o ohrožené děti," připomenula náměstkyně hejtmana Jana Pernicová. „Jsme si vědomi toho, že v dětských domovech máme odborné pracovníky, kteří odvádějí velmi záslužnou práci, a chceme, abychom jejich specializaci mohli využít i nadále," dodala.
„Rozhodně není smyslem transformace dětské domovy nebo centra rušit," zdůraznil vedoucí odboru školství a kultury Martin Kiss a pokračoval: „Naopak je chceme podpořit, aby obstály v nových podmínkách."
Součástí projektu budou také konference a vzdělávací kurzy pro zaměstnance dětských domovů a center, příslušné úředníky a odbornou veřejnost. Projekt bude mít vlastní webové stránky a facebookový profil.