Aktuality

Pardubický kraj má vědecko-výzkumné bohatství i v místních firmách

Pardubický kraj má vědecko-výzkumné bohatství i v místních firmách

V rámci dalšího z výjezdů do regionů, kde prezentuje priority Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací do roku 2020, zavítal vicepremiér Pavel Bělobrádek do Pardubického kraje. Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace navštívil v doprovodu 1. náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka farmaceutickou a kosmetickou společnost Contipro v Dolní Dobrouči, kde si prohlédl její vývojové laboratoře, nebo firmu Rieter CZ, která se specializuje na výrobu strojních zařízení pro textilní průmysl.

V Ústí nad Orlicí se pak vicepremiér setkal s regionálními podnikateli a na půdě Univerzity Pardubice diskutoval s vedením školy a se zástupci akademické a firemní sféry o Národní politice výzkumu, vývoje a inovací.

„Navštívil jsem vývojová pracoviště dvou firem, které ve svých oborech patří mezi světovou špičku. A je to dáno i tím, že umí přenášet výsledky inovací a vývoje do praxe, umí je komercionalizovat. Právě důraz na podporu aplikovaného výzkumu a inovativnost firem, na potřebu většího propojování soukromého a veřejného výzkumného sektoru zapadají do více než dvouletého úsilí naší komunikace s podnikatelskou sférou, s odbornou veřejností a akademiky,“ řekl vicepremiér Bělobrádek.

Firmy v Pardubickém kraji má velký vývozní potenciál. Právě vlastní výzkum a vývoj mnohým z nich zvyšuje přidanou hodnotu, která jim umožňuje zůstat konkurenceschopnými na mezinárodních trzích. „Pardubický kraj se snaží zohlednit potřeby těchto firem ve svém středním školství. To se daří právě na Orlickoústecku, kde s našimi školami spolupracuje konsorcium místních firem, osvědčil se také projekt Technohrátky i evropský projekt na podporu technického a přírodovědného vzdělávání,“ konstatoval Roman Línek po návštěvě Contipra a firmy Rieter CZ a pokračoval: „Pořád to ale nestačí, o uplatnění dětí po studiu by měli realisticky uvažovat i jejich rodiče. V mnoha dnešních firmách jsou provozy velice moderní, čisté a s velkou mírou automatizace a lidé si tam vydělají slušné peníze.“

I kvůli menšímu počtu narozených dětí, které vycházejí nyní ze středních škol a učilišť, má stále mnoho firem nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Vicepremiér Bělobrádek potvrdil podnikatelům z kraje zájem české vlády umožnit práci v České republice dalším šesti tisícům občanům z Ukrajiny. Ujistil je také, že s Ministerstvem financí řeší časté stížnosti na to, že finanční úřady v mnoha případech nechtějí uznat úlevy firmám za inovace ve vědě a výzkumu.

© 2003-2016 Ing. Roman Línek, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.