Aktuality

Zlaté kříže II. stupně za 120 odběrů krve pro více jak 30 dárců

Zlaté kříže II. stupně za 120 odběrů krve pro více jak 30 dárcůSymbolem letošního oceňování dobrovolných dárců krve žijících v Pardubickém kraji, kteří darovali nejcennější tekutinu již 120 krát, se staly keramické přívěsky v podobě kapek krve, které vyrobila Charita Nové Hrady. Zlaté kříže II. stupně si osobně vyzvedlo přes 30 dobrovolných dárců, kteří se sešli v sále Jana Kašpara za přítomnosti zástupců Pardubického kraje a Českého červeného kříže.
„Obzvlášť v dnešní době, kdy naříkáme nad nedostatkem morálních vzorů, je potřeba vážit si každého, kdo svojí činností pomáhá druhým. Symbolické poděkování je tím nejmenším způsobem, jak projevit naši úctu. Jsem rád, že každoročně v našem kraji nalézáme nové a nové dárce krve, což svědčí o tom, že mladá generace má také zájem pomáhat druhým,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který se akce zúčastnil společně s 1. náměstkem Romanem Línkem. „Od letošního roku také patřím mezi dobrovolné dárce krve, když se mi podařilo překonat vlastní strach. Nakonec byl jsem překvapen, že obava rozhodně nebyla na místě. Poté jsem se styděl, že jsem nezačal dříve,“ uvedl náměstek hejtmana zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek.

Dárci krve převzali ocenění nejen od hejtmana Martina Netolického a 1. náměstka hejtmana Romana Línka, ale také od předsedkyně Oblastní výkonné rady ČČK Pardubice Vladimíry Hanákové a předsedy pardubického Klubu dárců krve Jiřího Halíře. Slavnostní předávání doprovodilo vystoupení studentů 4. ročníku Konzervatoře Pardubice.

Dobrovolní dárci krve jsou u nás oceňováni od roku 1964. Nejprve se udělovaly Zlaté plakety dr. Jana Janského (do 40 odběrů), od roku 1993 dárci dostávají Zlaté kříže. Za 80 odběrů to je Zlatý kříž III. třídy, za 120 odběrů Zlatý kříž II. třídy a za 160 odběrů Zlatý kříž I. třídy. V letošním roce má na území Pardubického kraje na Zlatý kříž za 120 odběrů nárok 54 dobrovolných dárců.

V České republice je možné darovat krev ve věku mezi 18 a 65 lety s tělesnou hmotností větší než 50 kilogramů. Muži mohou darovat plnou krev čtyřikrát ročně, ženy pouze třikrát ročně. V případě darování jen určitých složek krve je možné darovat častěji, přičemž nejkratší možný interval mezi dvěma odběry je 8 týdnů u mužů a 12 týdnů u žen.
© 2003-2016 Ing. Roman Línek, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.